Kolejny list z Watykanu przeciwko niemieckiej "drodze synodalnej"
W liście z Rzymu Konferencja Biskupów Niemiec została poproszona o usunięcie z porządku obrad zgromadzenia plenarnego w Augsburgu w przyszłym tygodniu głosowania nad statutami Komisji Synodalnej.
– Mogę potwierdzić, że dzisiaj otrzymaliśmy list z Watykanu. W liście tym prosi się, aby zgromadzenie plenarne – również ze względu na zbliżające się rozmowy między przedstawicielami Kurii Rzymskiej a przedstawicielami Konferencji Episkopatu Niemiec – nie głosowało nad statutami Komisji Synodalnej – powiedział rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Niemiec Matthias Kopp.
Biskup Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, poinformował biskupów, aby na razie usunęli ten punkt z porządku obrad. – Wszystko inne stanie się jasne podczas zgromadzenia plenarnego w Augsburgu – zapowiedział Kopp.
Kolejny list z Watykanu przeciwko "drodze synodalnej"
W ostatnich latach Watykan wielokrotnie stwierdzał, że Kościół w Niemczech nie jest upoważniony do ustanowienia wspólnego organu zarządzającego złożonego z członków świeckich i duchownych. Przewiduje to jednak proces reformy "drogi synodalnej", który Konferencja Episkopatu i Centralny Komitet Katolików Niemieckich rozpoczęły wspólnie w 2019 r.
Utworzony w listopadzie Komitet Synodalny ma przygotować powołanie Rady Synodalnej. W tym organie biskupi i świeccy katolicy chcą kontynuować konsultacje na temat etyki seksualnej, kapłańskim stylu życia, władzy i jej podziale, a także roli kobiet w Kościele.
Czterech niemieckich biskupów opowiedziało się przeciwko uczestnictwu w Komitecie i przeciwko finansowaniu projektu przez Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich. Biskupi: Gregor Maria Hanke z Eichstätt, Stefan Oster z Passau, Rudolf Voderholzer z Regensburga i kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii odnieśli się do zastrzeżeń ze strony Watykanu. Według hierarchów, nawet utworzenie przygotowawczej Komisji Synodalnej jest sprzeczne z wytycznymi papieża Franciszka.